A 2022. június 8–10. között Bergenben tartott, a Western Norway University of Applied Sciences szervezte nemzetközi interdiszciplináris konferencián Báti Anikó és Nickel Vira Réka tartottak előadást.
Schmidt Éva néprajzkutató, folklorista, nyelvész, az obi-ugor népek és nyelvek kiemelkedő kutatójának hagyatéka, hatalmas néprajzi és folklórarchívuma rendszerezésére, kutathatóvá tételére irányuló kutatási projektek bemutatkozó rendezvényét 2022. július 5-én (kedden) 13:00 órai kezdettel tartjuk az MTA Humán Tudományok Kutatóházának tanácstermében.
Schmidt Éva (1948–2002) néprajzkutató, folklorista, nyelvész, az obi-ugor népek és nyelvek kiemelkedő kutatója hatalmas néprajzi és folklórarchívumot hozott létre. Halála előtt hagyatékát 20 évre zárolta. A Bölcsészettudományi Kutatóközpont és a Nyelvtudományi Kutatóközpont az NKFIH támogatásával 2022-ben közösen indított programot Schmidt Éva néprajzkutató hagyatékának rendszerezésére, kutathatóvá tételére.
Történetmondás és ökológiai tudás: Egy mesélő ember Farkasokpatakán címmel jelent meg Magyar Zoltán legújabb folklórgyűjtése Tankó Fülöp Gyugyu repertoárját közreadva a Balassi Kiadó és a Bölcsészettudományi Kutatóközpont kiadásában, a Magyar Népköltészet Tára sorozat XX. köteteként.
Az Arany László születésének 175. évfordulója alkalmából tartott konferencia előadásai nyomán készült, Szilágyi Márton szerkesztette kötetben a Néprajztudományi Intézet folkloristáinak tanulmányai is olvashatók a magyar népköltészet-kutatás egyik legjelentősebb 19. századi gyűjtőjének és értelmezőjének életművéről.
Babai Dániel, a Néprajztudományi Intézet munkatársa és az általa vezetett Lendület Etnoökológia Kutatócsoport tagjai, Ulicsni Viktor és Demeter László tartottak előadást az ISE „Out of many, one people: biocultural diversity across borders” címmel, Jamaicában megrendezett konferenciáján.
Intézetünk munkatársa erdélyi magyar folkloristák életútját és pályafutását elemző előadást tartott Reykjavíkban.
Az MTA–ELTE Lendület Történeti Folklorisztikai Kutatócsoport 2022. június 2–3-án nemzetközi workshopot rendezett Lower clergy and local religion in 16th–20th century Europe címmel, amelyen a Néprajztudományi Intézet munkatársai, Bednárik János, Muntagné Tabajdi Zsuzsanna és Szakál Anna is előadást tartottak.
Korábbi cikkeink megtalálhatók a Hírarchívumban.