Nagy Zsolt, a Néprajztudományi Intézet munkatársa külső szakértőként és konzulensként is segítette Marosvásárhely új főtérkoncepciójának kidolgozását. A Pápai Bernadett jegyezte diplomamunka (rendezési terv és dokumentáció) munkatársunk több éves történeti-néprajzi, illetve levéltári kutatásaira is alapoz.

Marosvásárhely (Târgu Mureș) főterének új koncepcióterve Studiul valorilor istorice ale pieței Trandafirilor din Târgu Mureș și reamenajarea peisagistică a acesteia (’A marosvásárhelyi Rózsák tere történelmi értékeinek vizsgálata és tájépítészeti megújítása’) címmel készült el a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Tájépítészmérnöki Karán. Pápai Bernadett tájépítészmérnök-hallgató javaslatának − ami Kentelky Endre kertészmérnök, Kovács Cazmer Tomas és Ványolós Endre építészmérnökök, valamint Intézetünk munkatársa, Nagy Zsolt néprajzkutató szakmai tanácsainak felhasználásával valósult meg − középpontjában a történelmi főtér fenntarthatóbb víz- és környezetgazdálkodása, valamint a gépjárműforgalom okozta terhelések csökkentése állt. A tájépítészeti megújítási javaslat végül az elmúlt években született egyéb nyertes főtérrendezési projektek (My City, FIP Consulting, Mossfern stb.) mellett a városlakók igényeit és elképzeléseit is figyelembe vette, és egy kérdőíves felméréssel kiegészülve készült el.

Az újjátervezett részek a 17–18. századi piactér mellett elsősorban a 20. század eleji ún. Bernády-korszak (Bernády György 1902−1912, valamint 1926−1929 között volt Marosvásárhely polgármestere) megidézésére törekszenek. Az ehhez szükséges írott és képi források feltárását Nagy Zsolt, a marosvásárhelyi műkertész-famíliák (Koha, Patek, Öllerer, Chwoika, Pityinger stb.) tevékenységét kutatva kezdte el, az utóbbi két évben pedig Pápai Bernadett tájépítész-hallgató is csatlakozott hozzá, akivel a Bernády-korszak egyik főkertészének, a cseh-morva Pityinger Józsefnek jelenleg magántulajdonban lévő századfordulós hagyatékát vizsgálták meg, és ehhez kapcsolódóan közös levéltári és terepi kiegészítő gyűjtéseket végeztek.

Az így létrejött dokumentáció is jól példázza a néprajzi kutatások gyakorlati hasznosításának széleskörű lehetőségeit, illetve a különböző szakterületek (tájépítészet, művészettörténet, építészet, várostervezés, kertészeti tudományok, ökológia stb.) képviselői és a néprajzkutatók közötti együttműködések eredményességét. A mintegy 18 tervlapból és közel százoldalas írott háttéranyagból álló munka a történeti-néprajzi előzmények feltárása mellett a környezeti adottságok és az infrastruktúra vizsgálatával, térállapot-felméréssel, SWOT-analízisekkel, látványkapcsolatok és térhasználatok vizsgálatával egészül ki, így a leírtakat a városvezetés és -rendészet is alkalmazni tudja a jövőben.

                                                                    

Közös levéltári kutatás Pápai Bernadett tájépítészmérnök-hallgatóval a Román Állami Levéltárban, Marosvásárhelyen (2024. október 1.)Fotó: Nagy Zsolt

 

Bernády György polgármester levele Pityinger József városi főkertészhez az 1900-as évek elejéről (képes levelezőlap a marosvásárhelyi Bernády-villa kertjével). Gyűjtés: Nagy Zsolt és Pápai Bernadett, 2023. szeptember 25. (magántulajdon)