Sárközi Ildikó Gyöngyvér, a HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet Etnológiai Osztályának tudományos főmunkatársa 2025. június 12–26. között Kína fővárosában, Pekingben, valamint az északkelet-kínai Shenyang városban folytatott kutatómunkát.
Sárközi Ildikó Gyöngyvér 2020-ban nyerte el a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal „OTKA” Fiatal kutatói kiválósági program díját. Az Örökségesítés és szekularizáció Kínában (1949-től napjainkig) című kutatás középpontjában az örökség-fogalom kínai értelmezésének, illetve az örökségesítés folyamatának vizsgálata áll. Maga az örökség fogalma igen sajátos intézményes keretek között formálódott Kínában, és a kínai etnikai kisebbségek hagyományainak örökséggé nyilvánítása, az örökségesítés folyamatának számos aspektusa mindmáig feltáratlan.
A Kínai Kommunista Párt Mandzsúriai Bizottságának Emlékcsarnoka (Shenyang, 2025). Fotó: Sárközi Ildikó Gyöngyvér
Sárközi Ildikó Gyöngyvér kutatásai során interdiszciplináris módszerekkel kívánja megvizsgálni, hogy e folyamatokon belül hogyan, milyen keretek között zajlik az általa kutatott etnikai kisebbség, az eredetileg mandzsu nyelvet beszélő sibék identitásának mélystruktúráját alapvetően meghatározó vallási hagyományok örökségesítése. Ezek a kutatások segíthetik annak megértését, hogy az UNESCO univerzálisnak hirdetett, de a kínai nemzetépítési érdekek mentén átfogalmazott világörökség programja hogyan válhat gazdasági, politikai, kulturális konfliktusok forrásává. Munkatársunk kutatóútja részben e 2025 szeptemberében záruló kutatói program lezárását, részben az új, formálódó kutatások megalapozását szolgálta.
A Sibe Ősök Templomával szoros kapcsolatot ápoló, annak szomszédságában található Shisheng templom (Shenyang, 2025). Fotó: Sárközi Ildikó Gyöngyvér
Sárközi Ildikó Gyöngyvér 2025. június 13-án érkezett meg Pekingbe, ahol megkezdte a shenyangi terepmunka előkészítését. Ennek érdekében a Daliani Nemzetiségi Egyetem kutatójával, prof. Guo Shuyun-nel és a shenyangi székhelyű Liaoningi Egyetem Néprajz Tanszékének oktatójával, Dr. Sui Li-vel is fölvette a kapcsolatot. A két kutatóval 2025. június 15-én, Pekingből Shenyangba érkezve személyesen is találkozhatott; ekkor került sor az egyhetes shenyangi kutatás pontos időbeosztásának megtervezésére, valamint a főbb adatközlőkkel való kapcsolatfelvételre.
A Sibe Ősök Templomának áldozati oltára (Shenyang, 2025). Fotó: Sárközi Ildikó Gyöngyvér
Ettől kezdve a kutatások két szálon folytak. A kutatóút egyik fő nyomvonala a múzeumokban, levéltárakban fellelhető, a kutatói program témájához szorosan kapcsolódó anyagok feltárása volt. Ennek érdekében Sárközi Ildikó Gyöngyvér felkereste többek között a Lianongi Tartományi Múzeumot, a Shenyang Városi Múzeumot, valamint a Kínai Kommunista Párt Mandzsúriai Bizottságának Emlékcsarnokát. Az adott intézményekben kiállított tárgyakról, valamint a pekingi és a shenyangi levéltárak gyűjteményéből származó archív fényképekről készített dokumentációk Sárközi Ildikó Gyöngyvér kutatásainak elmélyítésén és illusztrálásán túl segíthetik a kutatáshoz kapcsolódóan tartott egyetemi kurzusok színesítését is.
A sibék utolsó gyógyítója, a sibék hagyományainak örökségesítésében központi szerepet játszó Ding Linye feleségével (Shenyang, 2025). Fotó: Sárközi Ildikó Gyöngyvér
A kutatóút másik fő nyomvonala az elsődleges források gyűjtésére, az adatközlőkkel való kapcsolatfelvételre, a kutatási témához szorosan kapcsolódó kérdések megválaszolására irányult. A kutatóút fő bázisa ennek megfelelően a kínai sibe etnikum identitásának megőrzésében fontos szerepet játszó kulturális és vallási központ, a Sibe Ősök Temploma lett. A Shenyang város szívében található templom már a mandzsu Qing-dinasztia (1644–1911) idején is fontos szerepet játszott a sibék kulturális és vallási életében. E tekintetben mindmáig nem történt változás: bár a jelenleg felújítás alatt álló templom ma elsődlegesen múzeumként működik, a fő csarnokában elhelyezett oltárnál a sibék mind a mai napig mutatnak be áldozatot őseiknek. A templomot őrző, és annak kulturális és vallási életében fontos szerepet játszó munkatársak, Sun Hui és Tong Haiyan segítségével Sárközi Ildikó Gyöngyvér nemcsak számos, több mint tíz évvel ezelőtt megismert adatközlőjével vehette fel újra a kapcsolatot, hanem olyan új adatközlőket is megismerhetett, akik jelentős szerepet játszanak a sibe vallási hagyományoknak a kínai szellemi kulturális örökségek listájára való juttatásában. Az adatközlőkkel való találkozás során körvonalazódtak azok az új, tervezett kutatások középpontjában álló kérdések is, amelyek a lokális, autodidakta kutatóknak az etnikai identitást formáló tudás konstruálásában játszott szerepére vonatkoznak.
Sárközi Ildikó Gyöngyvér shenyangi kutatútját Pekingbe visszatérve a Központi Nemzetiségi Egyetem oktatójával, Dr. Gaowá-val, a Ningboi Egyetem kutatójával, Dr. Lei Haó-val, valamint a Kínai Társadalomtudományi Akadémia Kutatójával, Bao Xiulan-nal folytatott tapasztalatcsere zárta.
Sárközi Ildikó Gyöngyvér