A nemzetközi hírű néprajzkutató születésének századik évfordulója alkalmából a Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézete, a Néprajzi Múzeum és a Nemzetközi Türk Akadémia nemzetközi tudományos konferenciát rendez 2023. június 5-én a Néprajzi Múzeumban.

Diószegi Vilmos-emlékkonferencia

A konferencia helyszíne: Néprajzi Múzeum (1146 Budapest, Dózsa György út 35.), a Hősök tere felőli bejárat, 2. emelet, konferenciaterem.

A konferencia időpontja: 2023. június 5. (hétfő) 9.00-19.00

Diószegi Vilmos (1923–1972) magyar etnológus, a sámán hagyományok nemzetközi hírű kutatója volt. Kivételes személyisége, állhatatos kutatói munkája lehetővé tette, hogy az 1950–1960-as években egyedülálló módon négyszer is kutatóútra menjen Dél-Szibériába és Mongólia északi vidékére, aminek köszönhetően a második világháború után a terepmunkán alapuló magyar- és nemzetközi Szibéria-kutatás folytonosságát is biztosította. 1957-ben két hónapra utazott a Szovjetunióba, hogy aztán másfél év múltán, az útlevele lejárta után térjen csak haza.

A szibériai sámán hagyományok elemeinek módszeres tanulmányozásával az ősi magyar hitvilág eredetének kérdését kívánta tisztázni. Terepen és archívumokban, illetve múzeumi gyűjteményekben folytatott kutatásai során kora etikai meggondolásait tekintette maga számára mértékadónak. Naplóiból és feleségének írt leveleiből nemcsak a sámán hagyományok második világháború utáni gyakorlataiba, hanem a leningrádi, a moszkvai, valamint a helyi szibériai néprajzkutató társadalom kutatási szokásaiba és mindennapi életébe is betekintést kapunk.

Diószegi Vilmosnak nagy szerepe volt abban is, hogy a helyi értelmiség képviselői ráébredjenek saját kultúrájuk, és azzal együtt szakrális hagyományaik értékére egy olyan korszakban, amikor a kommunista államapparátus üldözte és tiltotta a helyi kultúra tradicionális képviselőinek, köztük a sámánoknak és az eposzmesélőknek a tevékenységét. Ezzel aktívan részt vett a helyi szibériai őslakos értelmiség kinevelődésében, egyszersmind elősegítette a sámán hagyományok etnikai, nemzeti identitásban játszott szerepének megerősödését.

A kutatóútjairól beszámoló tudományos népszerűsítő köteteket, publikációit nemcsak az őt követő (magyar és nemzetközi) sámánkutató nemzedék képviselői, de általában véve a magyarság kultúrájának dél-szibériai, belső-ázsiai kapcsolatai iránt érdeklődő olvasóközönség is meghatározó alapművekként veszi kézbe.

A nemzetközi konferencia Diószegi Vilmos születésének századik évfordulóján idézi fel  a nagy magyar sámánkutató személyiségét, állít méltó emléket kutatásainak, kutatási eredményeinek, valamint gyűjtéseinek, a Néprajzi Múzeumban őrzött tárgyi, fénykép- és hangzóanyagának.

A konferencia programja elérhető itt (pdf).

 

A konferencián való részvétel regisztrációköteles. A regisztrációhoz kattintson az alábbi linkre:

https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScIdRFh7CenbNxU3eHpQZuDTitQr-sV99Ic3XHWLTtODbg9ag/viewform