2022. szeptember 30-án a Katt(anj) a tudományra! projektnek köszönhetően megnyitotta kapuit a Kutatók Éjszakáján a Humán Tudományok Kutatóházában a Bölcsészettudományi Kutatóközpont.

A kutatóház változatos programokkal várta az érdeklődőket: a látogatók genetikai kérdésekkel és környezeti válságokkal foglalkozó tudományos beszélgetéseken vettek részt, megismerkedtek a középkori Magyarország hétköznapjaival, megtekintették művészeti gyűjteményeinket és felfedezték az Archeogenomikai Intézet laboratóriumát. A programsorozatot szabadulószoba is színesítette, a napot pedig Grecsó Krisztián és Beck Zoltán közös zenei-irodalmi estje zárta.

A Bölcsészet sokszínűen – Kutatók Éjszakája a Bölcsészettudományi Kutatóközpontban című rendezvény gerincét két nagy beszélgetés adta. Az egyik a Glossza podcast csapata: Szilágyi Adrienn (BTK Történettudományi Intézet) és Szabados Bettina (BTK Filozófiai Intézet) által vezetett kerekasztal volt Tenni vagy nem tenni? címmel, amely során a géntechnológia témakörét járták körül – vizsgálva annak környezeti hatásait és etikai kérdéseit – Laki Beátával, a Pécsi Tudományegyetem Általános Orvostudományi Karának oktatójával, illetve Szebik Imre orvos-bioetikussal, a Semmelweis Egyetem Általános Orvostudományi Kar oktatójával.

 

Fotók: Madaras Sebastian/BTK

 

A másik beszélgetés Hogyan tovább? címmel egy nagyon aktuális témát, a kríziseket vette górcső alá. Hogyan reagált az emberiség a krízisekre és fordulópontokra, milyen túlélési stratégiák alakultak ki az elmúlt 12 000 évben? A beszélgetésben résztvevők: a BTK Régészeti Intézet kutatói: Kulcsár Gabriella, Oross Krisztián, Zatykó Csilla, Bollók Ádám, valamint Mende Balázs Gusztáv (BTK Archeogenomikai Intézet), Rab Árpád (Budapesti Corvinus Egyetem) és Samu Andrea (WWF Magyarország Alapítvány) az évezredek kihívásaira adott válaszokat elemezték a legfrissebb kutatási eredmények alapján és történeti korokat átívelően.

 

 Fotók: Madaras Sebastian/BTK

 

A középkorászok boszorkánykonyhájában számos előadás várta az érdeklődőket arról, hogy miként vadássza le a történész a forrásokat, és hogyan kelti életre azokat, vagy mit gondoltak a magyar királyról, a magyarok sajátosságiról a külföldiek. Az előadók a BTK Történettudományi Intézet kutatói: Weisz Boglárka, Bácsatyai Dániel, Nógrády Árpád, Csákó Judit, Kádas István, Horváth Richárd és Neumann Tibor voltak. Az este folyamán Skorka Renáta tárlatvezetést is tartott a Mindennapi élet a középkorban című tablókiállításban.

A galérián a BTK Néprajztudományi Intézet etnológusai: Mészáros Csaba, Nagy Zoltán, Sántha István, Sárkány Mihály, Sárközi Ildikó Gyöngyvér, Somfai Kara Dávid, Sz. Kristóf Ildikó, Szilágyi Zsolt és Vargyas Gábor kamarakiállítást rendeztek és nyitottak meg a rendezvény keretében, ahol a terepmunka sajátosságairól és az általuk kutatott közösségek jellemzőiről beszéltek.

 

 Fotók: Madaras Sebastian/BTK

 

A cikk teljes terjedelmében ide kattintva olvasható.