• Pályázat címe: Gazdaság és etnicitás: Mezőgazdasági társulások mint a társadalmi és gazdasági reziliencia motorjai a szatmári sváb falvakban a rendszerváltozástól napjainkig
  • Futamideje: 2022. 10. 01. – 2025. 09. 30.
  • Vezető kutató: Szilágyi Levente, HUN-REN BTK NTI Társadalomnéprajzi Osztály
  • Pályázat típusa: OTKA fiatal kutatói kiválósági program
  • Támogató/finanszírozó szervezet: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
  • Projekt száma/azonosítója: FK 143759

A romániai rendszerváltást követő gazdasági átalakulás a társadalom jelentős részének elszegényedéséhez vezetett. A tervgazdálkodásban kitüntetett figyelmet élvező, de piaci körülmények között életképtelen ipari létesítmények bezárása fokozott város-vidék migrációt eredményezett, aminek következtében a korábban éppen az erőszakos iparosítás hatására kiürült vidék újra feltöltődött. Azonban a kényszerűségből és a kollektivizálás előtti technikákkal, eszközökkel és gyakorlatokkal végzett gazdálkodás nem jelentett valódi kiutat a szegénységből. A termelőszövetkezetek rendszerváltást követő azonnali felszámolása Erdély-szerte az újraparasztosodás útjára kényszerítette a vidéki népességet.

 

 

A kutatás helyszínéül szolgáló szatmári sváb falvak különlegessége, hogy az előbb felsorolt folyamatokkal szemben hatékonyan tudtak fellépni, a makrogazdasági folyamatoknak sokkal kevésbé voltak kiszolgáltatottak. A kutatás az etnikai meghatározottságú gazdasági gyakorlatok azonosítására és elemzésére tesz kísérletet főként a mezőgazdasági társulások működésének és lokális szerepeinek elemzésén keresztül. A szocialista mezőgazdasági termelőszövetkezetek immáron önkéntes alapon létrehozott utódszervezetei a hosszúra nyúlt átmeneti időszakban egyrészről ellensúlyozni tudták az újraparasztosodással vagy kényszerparasztosodással együtt járó elszegényedést, másrészről viszont monopol helyzetüket kihasználva, gátolták az egyéni és családi gazdálkodói réteg megjelenését.

 

 

A kutatás a következő kérdésekre keresi a választ: van-e kapcsolat gazdaság és etnicitás között, és ha van, hogyan kapcsolódnak egymáshoz, és milyen tényezők vizsgálata mentén keresztül tárható fel ez a kapcsolat? A kutatás módszertana: 1. Néprajzi terepmunka: résztvevő megfigyelés, interjú, filmezés, aprólékos terepfeltárás, kapcsolathálók feltérképezése. 2. Szakértői interjúk 3. Levéltári kutatás.

A kutatás várható eredményei: magyar és angol nyelvű konferenciaelőadások; magyar és angol nyelvű tanulmányok; magyar nyelvű monográfia; néprajzi dokumentumfilm.

 

 

Az európai és globális agráriummal kapcsolatos társadalomtudományi kutatások jelentősége az éghajlati és gazdasági kényszerítő erők hatására felértékelődött. A romániai mezőgazdaság rendszerváltozásokat követő átalakulásának kutatása árnyalhatja az olyan fogalmakat, mint az élelmezésbiztonság vagy az alternatív élelmiszer-hálózatok, és friss, kritikus pillantást adhat más globális koncepciókra az agrár- és fejlesztéstudományokban.