• Pályázat címe: Tagányi Károly (1858–1924) jogszokásgyűjtő programja és hagyatékának tudománytörténeti jelentősége
  • Futamideje:12.01 – 2025.05.31.
  • Vezető kutatója: Bognár Szabina, HUN-REN BTK NTI Társadalomnéprajzi Osztály
  • Pályázat típusa: OTKA fiatal kutatói kiválósági program
  • Támogató/finanszírozó szervezet: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
  • Projekt száma/azonosítója: FK 132220

 

A projekt elsődleges célkitűzése Tagányi Károly történész-levéltárnok, néprajzkutató jogszokásgyűjtő programja kéziratban maradt fejezeteinek digitalizálása, közzététele és feldolgozása. Ugyanakkor a kutatócsoport a Tagányi-hagyaték teljességre törekvő feltárására vállalkozik, mind a kéziratok, a levelezés és a publikációk, mind a Tagányi-könyvtár kapcsán, minden esetben vizsgálva a digitalizálás és a közzététel lehetőségeit.

A pályázat középpontjában a forrásfeltárás és -feldolgozás áll, különböző őrzőhelyeken (pl. Országos Széchényi Könyvtár Kézirattára, Néprajzi Múzeum Etnológiai Adattára, MTA Kézirattár, ELTE Egyetemi Könyvtár, Magyar Nemzeti Levéltár Országos Levéltára, Magyar Nemzeti Múzeum, Nyitrai Állami Levéltár). A kéziratos hagyaték feltárása során az interdiszciplináris kutatásban résztvevő, saját tudományterületükön kiemelkedő kutatási tapasztalattal rendelkező kutatók az eredmények közös elméleti és módszertani alapon nyugvó szintetizálására törekszenek. 

 A kötetetek borítói.

A kutatócsoport tagjai eddig 21 hazai és 19 nemzetközi konferencián tartottak előadást. A kutatócsoport (társ-)szervezésében 3 nemzetközi konferencia valósulhatott meg. Az elmúlt négy évben 5 kötet és 33 tanulmány jelent meg, ebből 11 idegen nyelven. A publikációk a nyílt hozzáférés (Open Access) normái szerint térítésmentesen olvashatók a http://jogineprajz.abtk.hu/taganyi honlapon. 

Ugyanitt megvalósult egy felhasználóbarát adatbázis kerete, ahol elérhető Tagányi Károly teljes publikált öröksége (265 db kereshető pdf, összesen 5497 oldal, a megjelenés szerint rendezve). A digitalizált kéziratokat tartalmazó adattár a kutatási program időszakában csak a résztvevő kutatók számára érhető el (a zárt felület jelenleg mintegy 4200 foliónyi digitalizált kéziratos dokumentumot tartalmaz). A kutatási tervben vállaltaknak megfelelően megkezdődik egy nagyobb volumenű Tagányi-kötet kéziratának előkészítése.

Európa-szerte zajlik a 19. század végi jogszokásgyűjtések eredményeinek újraértelmezése, ebbe a diskurzusba illeszkedik a Tagányi-hagyaték feltárása is. A szoros nemzetközi együttműködés elősegíti a hazánk területét érintő 19. századi gyűjtések eredményeinek feltérképezését is. A kutatócsoport nemzetközi elismertségének fontos állomását jelentette az Acta Ethnographica Hungarica jogi néprajzi tematikus számának megjelenése 2022-ben (Volume 67, Issue 1).