- Pályázat címe: Örökségesítés és szekularizáció Kínában (1949-től napjainkig)
- Pályázat futamideje: 2020. 09. 01. – 2025. 09. 30.
- Vezető kutató: Sárközi Ildikó Gyöngyvér, HUN-REN BTK NTI Etnológiai Osztály
- Pályázat típusa: OTKA fiatal kutatói kiválósági program
- Támogató szervezet: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
- Projekt száma: FK 134244
Mint a világon mindenütt, az örökség fogalmának elterjedése Kínában is hosszú idő alatt ment végbe. E folyamat során Kína a saját legitimációs törekvéseit kiszolgáló ideológiához igazítva újradefiniálta az UNESCO univerzálisnak hirdetett örökség-diskurzusát. Így épült be az örökség megőrzéséről szóló párbeszéd az 1970-es évek végétől mindent uraló patriotizmus retorikájába, és így lett a világörökség program a nemzeti egységről és a kulturális diverzitásról alkotott elképzelések alakításának eszközévé. De hogyan ragadható meg az örökség fogalmának kínai értelmezése, és milyen keretek között zajlik valójában a kínai nemzetépítő törekvéseket alapjaiban meghatározó etnikus hagyományok örökségesítése? A program vezetőkutatójának célja az, hogy e kérdések megválaszolásával feltárja az örökségesítés folyamatának mélyrétegeit.
Idős ember a nemzetségi genealógiával. Fotó: Sárközi Ildikó Gyöngyvér, Kína, 2012.
A vezetőkutató kérdéseinek megválaszolásához, formálódó hipotézisei bizonyításához egy adott kínai etnikum, a mandzsu nyelvű sibék között feljegyzett esettanulmányait veszi alapul. Céljai eléréséhez a terepmunkák során 2010 és 2019 között gyűjtött elsődleges forrásokon túl számos idegen nyelvű, köztük kínai és mandzsu-sibe nyelvű forrás feldolgozása segíti.
A program várható eredményei közé tartozik egy elsősorban a vallási hagyományok örökségesítését bemutató monográfia elkészítése, egy kínai nyelvű, a kínai sibe szellemi kulturális örökség részét képező mesegyűjtemény magyar nyelvre fordítása, magyar és idegen nyelvű publikációk közlése, továbbá hazai és nemzetközi konferenciákon való részvétel.
A Sirin mamát megtestesítő kötél. Fotó: Sárközi Ildikó Gyöngyvér, 2012.
A programnak emellett célja az Ejetun: Feljegyzések Észak-Kínáról című weblap (http://igsarkozi.com/) fejlesztése, és azon belül egy tervezetten körülbelül 2500 fotót közzétevő fotóarchívum (http://igsarkozi.com/fotoarchivum/) létrehozása.
A bölcsészet- és társadalomtudományok szemszögéből az etnikus hagyományok örökségesítésének vizsgálata a glokalizációs folyamatok megértése miatt kiemelkedő jelentőségű.
A program által vizsgált kérdések nagy nemzetközi érdeklődésre tartanak számot, amit a témában megjelenő szakirodalom száma is alátámaszt. A nemzetközi beágyazottságot segíti, hogy a kutatás alapjául szolgáló terepmunkák jelentős része a ma már politikailag zárt északnyugat-kínai tartományban, a Xinjiang Ujgur Autonóm Terület vidékén folyt, ami növeli a kutatási eredmények iránti érdeklődést.