- Pályázat címe: A modern mongol kulturális és társadalmi átalakulás: jellemzők és tanulságok. Hagyomány, örökség és modernizáció [Modern Mongolian Cultural and Social Changes: Characteristics and Lessons Learnt. Tradition, Heritage and Modernization]
- Pályázat futamideje: 2024. 01. 01. – 2026. 12. 31.
- Vezető kutató: Szilágyi Zsolt, HUN-REN BTK NTI Etnológiai Osztály
- Pályázat típusa: Mobilitási támogatás közös projektekhez
- Külföldi partner: Mongol Tudományos Akadémia, Történettudományi és Néprajzi Intézet, Filozófiai Intézet
- Támogató szervezet: Magyar Tudományos Akadémia, Mongol Tudományos Akadémia
- Projekt száma: NKM2023-73
A program az immár több évtizedes közös magyar−mongol kutatási együttműködésre alapozva folytatja a korábban megkezdett etnológiai, folklorisztikai, történeti, vallás- és társadalomtörténeti kutatásokat, amelyek az utóbbi években kiegészültek tudománytörténeti vonatkozású témákkal is.
Sámán szertartás után. Fotó: Szilágyi Zsolt (2022., Ulánbátor)
A projekt résztvevői interdiszciplináris kutatási megközelítéssel vizsgálják a mai mongol nomádok szellemi kultúráját, hagyományos műveltségét, folklórját és hitvilágát, a modernizáció és a globalizáció kihívásaira adott kulturális válaszaikat, az egyes témákhoz és tudományterületekhez köthető módszertannal. Az elsődleges források gyűjtése érdekében archívumi kutatásokat végeznek hazai és mongol közgyűjteményekben (Magyar Tudományos Akadémia, Néprajzi Múzeum, HUN-REN BTK NTI Adattár, Dzsingisz Kán Nemzeti Múzeum, Mongol Állami Levéltár stb.). Terepmunkát folytatnak Mongóliában hagyományos és új terepeken.
Interjú a lámával. Fotó: Szilágyi Zsolt (2022., Mörön)
A programban meghatározó szerepet játszik a kutatócsere, aminek köszönhetően a résztvevő kutatók előadásokat tarthatnak a partner-intézetekben, hazai és nemzetközi tudományos fórumokon, illetve magyar, mongol és más külföldi (kínai, kazah) egyetemeken és tudományos műhelyekben. Az együttműködés fontos eredménye az a tudástranszfer, amely egyrészt lehetőséget nyújt a hazai kutatásmódszertan, kutatási infrastruktúra és intézményi rendszer tapasztalatainak átadására, másrészt a vizsgált térségben zajló kulturális, társadalmi változások megismerésérére.
A belső- és kelet-ázsiai térség gazdasági, politikai jelentősége az elmúlt évtizedekben folyamatosan növekszik. Az egyértelmű kínai dominancia mellett az adott terület országai önállóan is egyre fontosabb szerepet játszanak az átalakuló nemzetközi közegben. Mongólia tudatosan törekszik arra, hogy közvetlen szomszédjai mellett a távolabbi országokkal, gazdasági régiókkal is szoros politikai, gazdasági, kulturális/oktatási együttműködést építsen ki. Jelentős kapcsolatai vannak az Európai Unióval, amely felé hazánk az egyik legszorosabb köteléket jelenti, és ez a kapocs a magyar kormány keleti nyitás politikájának keretében még hangsúlyosabbá vált.
Mai mongol nyári szállás. Fotó: Szilágyi Zsolt (2022., Mörön)
A benyújtott kutatási téma jelentős nemzetközi érdeklődésre tart számot, és a tervezett projekt nem csupán a két ország kulturális és tudományos kapcsolatainak fejlődését, sikeres megvalósulását segíti elő, hanem közelebb visz a belső-ázsiai társadalomtudományi kutatások megismeréséhez is. A projekt nemzetközi jelentőségét jól bizonyítja, hogy az itt végzett kutatások egyes szakaszait korábban támogatta már többek között a British Academy Arnold Stein Exploration Fund, a British Library, a Chiang-ching Kuo Foundation is.