- Pályázat címe: Kulturális csere és kölcsönhatások a Selyemút mentén fekvő országok között (Kína és Magyarország) [Cultural Exchange and Mutual Learning between Countries along the Silk Road (China and Hungary)]
- Pályázat futamideje: 2024. 01. 01. – 2025. 12. 31.
- Vezető kutató: Sárközi Ildikó Gyöngyvér, HUN-REN BTK NTI Etnológiai Osztály
- Pályázat típusa: Mobilitási támogatás közös projektekhez
- Külföldi partner: Kínai Társadalomtudományi Akadémia [Chinese Academy of Social Sciences], Etnikai Kisebbségek Irodalmának Intézete
- Támogató szervezet: Magyar Tudományos Akadémia, Kínai Társadalomtudományi Akadémia
- Projekt száma: NKM2023-68
A programban közreműködő magyar és kínai kutatók több mint másfél évtizede szoros együttműködésben végeznek kutatásokat Kína, Dél-Szibéria, továbbá Belső- és Közép-Ázsia török, mongol és mandzsu-tunguz nyelvű népei között. Kutatási témáik a folklorisztika, az etnológia, a történeti, vallás- és társadalomtörténeti kutatás területeit ölelik fel.
A projekt résztvevői az elsődleges források gyűjtése érdekében terepmunkát folytatnak a belső-mongol területeken – elsősorban a középső és az északkeleti régióban –, illetve Qinghaiban, Gansuban, Heilongjiang, Jilin és Liaoning tartományokban, hogy vizsgálják Észak-Kína altaji nyelvközösséghez tartozó kisebbségeinek szellemi kultúráját, hagyományos műveltségét, folklórját és hitvilágát, a modernizáció és a globalizáció kihívásaira adott kulturális válaszaikat.
A programban meghatározó szerepet játszik a kutatócsere, aminek köszönhetően a résztvevő kutatók előadásokat tarthatnak a partnerintézetekben, hazai és nemzetközi tudományos fórumokon, illetve magyar, kínai és más külföldi (mongol, kazah) egyetemeken és tudományos műhelyekben. A bilaterális együttműködés kiemelt eredménye a két partnerintézet által 2019-ben alapított Studies on Cultures along the Silk Road című tudományos folyóirat, amelyhez éves rendszerességgel szervezett konferenciák is kapcsolódnak.
Kína a 2013-ban bejelentett Új Selyemút programjában jelentős hangsúlyt fektet a kulturális kapcsolatok fejlesztésére, így kiemelt figyelmet fordít a Selyemút mentén élő népek hagyományos kultúrájának vizsgálatára is. Ennek oka, hogy az országban zajló gazdasági, társadalmi folyamatok új kontextusba helyezik a kisebbségek nemzetépítésben játszott szerepét. A Selyemút mentén élő népekre irányuló figyelem miatt van kiemelt jelentősége annak, hogy minden rendelkezésre álló lehetőséget kihasználva csatlakozzunk ezekhez a kutatásokhoz, és dolgozzunk a kínai-magyar tudományos együttműködés sikerén.
A benyújtott kutatási téma jelentős nemzetközi érdeklődésre tart számot, és a tervezett projekt nem csupán a két ország kulturális és tudományos kapcsolatainak fejlődését, sikeres megvalósulását segíti elő, hanem közelebb visz a kínai társadalomtudományi kutatások megismeréséhez is.