- Pályázat címe: Regulyversum – Reguly Antal hagyatékának közzététele
- Futamideje: 2021. 11. 01. – 2024. 10. 31.
- Vezető kutató: Ruttkay-Miklián Eszter, HUN-REN BTK NTI Etnológiai Osztály
- Pályázat típusa: NKFIH K
- Támogató/finanszírozó szervezet: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
- Projekt száma/azonosítója: K 143962
Reguly Antal (1819–1858) zirci születésű tudós, a finnugor népek közötti kutatás úttörője alapvető kutatásokat végzett. Finnországban, Lappföldön, az Urálon túl, majd a Volga-vidéki népek között nyelvi és folklóranyagokat gyűjtött, néprajzi jegyzeteket készített, térképet rajzolt. Mintegy 10 éves utazása során mindent a tudományos megismerésnek rendelt alá: egészségét nem kímélve, anyagi gondoktól sújtva végezte kutatásait. Feljegyzéseinek jelentős része fordítás és magyarázat nélkül maradt az utókorra, hiszen 39 évesen Reguly Antal váratlanul meghalt. Hagyatékának jelentős részét a mai napig nem adták ki. Jelen projekt a kéziratok közül az egodokumentumokra, azaz Reguly naplóira és a levelezésére koncentrál.
A kutatás Reguly Antal hagyatékának feltérképezésével, rendszerezésével kezdődött, és a leltár önmagában is értéket képvisel. Ez – természetesen megfelelő magyarázatokkal – alapjául szolgál annak a dokumentációnak, amely Reguly Antal szellemi hagyatékának nemzetközi elismertetésére irányul az UNESCO Világemlékezet programján keresztül. A hagyaték rendszerezésének állományvédelmi következményei is vannak: a projekt során a feldolgozásra kerülő kéziratos anyagot digitalizálják az MTA KIK Kézirattár és Régi Könyvek Gyűjteményében. A források zöme ugyanis ott, valamint a Néprajzi Múzeumban található.
A munkafolyamat legfontosabb elemei a kéziratok transzliterálása, fordítása és jegyzetelése. A feldolgozott kéziratokhoz egységes rendszerben metaadatok készülnek, amelyek segítségével a készülő honlapon (és a mögötte álló adatbázisban) keresni, rendszerezni lehet.
A gyűjtemény egységes rendszerben öleli fel mind a soha ki nem adott, mind a fordításban, részletekben megjelent írásokat is. Bemutatja a Reguly által létrehozott tárgygyűjteményt és a tudós térképészeti, valamint antropológiai munkásságát is. A közzététel segít a kutató életművének megismertetésében itthon és külföldön, valamint megalapozza az életpálya feltérképezését, értékelését. Reguly munkássága a magyar tudományosságon túl is érdeklődésre tart számot, hiszen a tanulmányozott népek szemszögéből Reguly gyakran az első kutató volt, aki szakszerű kutatást végzett közöttük, így a honlap a források nyelvét megőrizve magyar, német és orosz nyelven készül.
A projekt végeredményeként a Reguly hagyaték hozzáférhetővé válik egy többnyelvű honlapon, és a kutatás eredményei publikációk, kiállítások formájában is megjelennek.