• Pályázat címe: A gyermek-közétkeztetés társadalmi beágyazottsága. Kérdések és lehetőségek
  • Futamideje: 2018. 09. 01. – 2024. 08. 31.
  • Vezető kutató: Báti Anikó, HUN-REN BTK NTI Történeti Néprajzi Osztály
  • Pályázat típusa: NKFIH K
  • Támogató/finanszírozó szervezet: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
  • Projekt száma/azonosítója: K 128925

A menza fontos szerepet játszik az egészségtudatos táplálkozási szokások kialakításában, a betegségek megelőzésében. A célok megvalósításához látni kell, hogy a fogyasztók milyen preferenciákkal, otthoni étkezési szokásokkal, előzetes tapasztalatokkal lépnek be az iskolai ebédlőkbe; továbbá hogyan zajlanak az étkezések, az iskola hogyan építi be a táplálkozást az oktatás és szocializáció, nevelés rendjébe. A kutatás ezekre a kérdésekre keresi a választ egy Magyarországon újdonságnak számító megközelítésmóddal, a néprajzi táplálkozáskutatás (a BTK Néprajztudományi Intézet) és a dietetika (Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet, Nemzeti Népegészségügyi Központ) eszközeivel.

A projekt célja, hogy összetett képet alkosson a menzák mindennapjairól a fogyasztók szemszögéből. Az interdiszciplináris megközelítésmód révén a közétkeztetés olyan területei is reflektorfénybe kerülnek, amelyek nagymértékben befolyásolják a közétkeztetés sikerességét, elfogadottságát.

 

Menzai életkép. Fotó: Nickel Vira Réka

A kutatók szakértői mintavétellel kilenc település általános iskoláit vonták be a munkálatokba. A főváros mellett megyeszékhelyek és kisebb városok, falvak eltérő fenntartású intézményeiben zajlott a terepmunka. A gyermekek, szüleik, a tanárok és a konyhai dolgozók is adatközlők voltak. Közel 4000 kérdőív, interjúk, fotók és megfigyelési feljegyzések adják az alapját az elemzéseknek, amelyek nem csak a menzáról, de a mai táplálkozási szokásokról is árnyalt képet mutatnak. Ahol mód van rá, ott a menza múltját is a vizsgálat körébe vonták levéltári források, illetve a település idősebb generációjának táplálkozásra vonatkozó visszaemlékezései segítségével.

Fókuszcsoportos beszélgetés a terepen. Fotó: Juhász Katalin

 

A kutatás elsődleges eredményei lokális szinten világítanak rá a menzák helyzetére. Ezeket a meglátásokat a kutatók visszacsatolták, visszacsatolják az iskolák, a szülők és a fenntartók, önkormányzatok felé. Van, ahol ezek nyomán dolgozták ki a főzőkonyha és a menza működtetésének tervét. A kutatás legnagyobb sikere az, hogy a vizsgálat anyagának tanulságai a legmagasabb szintű döntéshozók elé kerültek, hozzájárulva a közétkeztetés országos megújításához. A kutatócsoport által képviselt néprajzi látásmód megjelent a menzáról szóló szakmai gondolkodásmódban, amint ezt számos rendezvény, így az élelmezésvezetők szakmai szervezeteinek programjai, vagy a közétkeztetési szakácsverseny kerekasztal-beszélgetése is tükrözi.

 

Báti Anikó előadása a Közétkeztetési szakácsversenyen, 2024. Fotó: Miháldy Kinga

 

A kutatócsoport konferenciát szervezett, amelynek az anyagát publikálták. A Menzadimenziók című kötet a dietetikus-képzésben és a közétkeztetési élelmezésvezető-képzésben is megjelent tankönyvként. A kötet anyagát angol nyelven is közzé tették az Acta Ethnographica Hungarica folyóiratban. A kutatás tanulságairól számos hazai és nemzetközi rendezvényen beszámoltak, így egy nemzetközi, Norvégiában megrendezett, etnográfiai fókuszú, menza tematikájú konferencián is, további szakmai kapcsolatokat építve. Nagy sikerrel megvalósítottak egy közétkeztetés tematikájú kiállítást a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeummal együttműködésben.