- Pályázat címe: Néphit, népi vallás, mentalitás, 16–21. század: digitális adatbázisok, enciklopédikus összefoglalások
- Futamideje: 2019. 12. 01 – 2025. 06. 30.
- Vezető kutató: Pócs Éva
- Pályázat típusa: OTKA Kutatói kiválósági program
- Támogató/finanszírozó szervezet: Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal
- Projekt azonosítója: NKFI K 132535
A kutatás célja a népi vallás, néphit és mentalitás vizsgálata, interdiszciplináris megközelítéssel. A központi kérdések részint a népi vallás jellemzőivel, valamint a vallás normatív szerepével kapcsolatosak, részint a vernakuláris vallás változásaival a falusi mikrotársadalmakban a kora újkortól a jelenkorig, a felvilágosodás korától a modern kori falusi közösségekben végbement szekularizációs, modernizációs folyamatokig.
A kutatási kérdések egyrészt a teljes vallási mezőre vonatkoznak, másrészt egy bizonyos kulcs-tematikát érintenek (szentkultusz, szakrális kommunikáció, boszorkányság, demonológia, vallásos folklórműfajok), és egyaránt vonatkoznak a múltra és jelenre, valamint a változatos társadalmi környezetre.
A projekt másik célkitűzése az előző projektek keretében létrehozott, mintegy 160 000 adatot tartalmazó, történeti illetve jelenkori cédula-archívumok és digitális adatbázisok (Magyarországi boszorkányperek digitális adatbázisa, Néphit és népi vallás archívuma és digitális adatbázisa) bővítése az ezredforduló óta gyűjtött adatokkal, valamint új alrendszerek létrehozása (Magyar ráolvasások digitális adatbázisa; Aitiologikus mondák digitális adatbázisa), továbbá az adatbázisok technikai továbbfejlesztése és publikussá tétele.
A kutatási módszerek történeti antropológiai mélyfúrásoktól és esetelemzésektől a hosszú terepmunkán alapuló antropológiai vizsgálatokig, szövegfolklorisztikai elemzésekig és a vallási jelenségek és hiedelmek közép-délkelet-európai összehasonlító vizsgálataiig terjednek. Fontos módszertani elv a komplexitás: a történettudomány, vallástudomány, antropológia és folklorisztika közös munkája, valamint a kortárs jelenségek antropológiai szemléletű vizsgálatának és a történeti aspektusú kutatásoknak az együttes alkalmazása egy-egy kulcstéma kapcsán.
Várható eredmények: 20 könyv és mintegy 60 cikk (magyar és angol nyelven), egy 160 000 adatot tartalmazó cédula-archívum és négy, összesen mintegy 200 000 adatot tartalmazó digitális adatbázis.
Relevanciája: A kutatás figyelembe veszi a vizsgált jelenségek társadalmi kontextusát és funkcióját, európai kapcsolatait, a modernkori közép-kelet-európai társadalmakban végbemenő kulturális és szociális folyamatokat. Ezért fontos lehet a jelenben végbemenő szociális és kulturális folyamatok és válságok jobb megértéséhez.
Nemzetközi beágyazottság: Minden kutatás a kortárs európai áramlatokhoz kapcsolódik (személyes kapcsolatok, konkrét kutatási együttműködések a ljubljanai, zágrábi, belgrádi, kolozsvári, bukaresti, szentpétervári, turkui, amsterdami, brüsszeli, londoni egyetemekkel, kutatóintézetekkel; kölcsönös részvétel kutatási projektekben, konferenciákon, könyvkiadásban, publikációk külföldi tanulmánykötetekben, folyóiratokban stb.).