- Pályázat címe: Inváziós állatfajok percepciója a helyi ökológiai tudásban
- Futamideje: 2023. 09. 01. – 2025. 08. 31.
- Vezető kutatója: Ulicsni Viktor, HUN-REN BTK NTI Társadalomnéprajzi Osztály
- Pályázat típusa: Bolyai János Kutatási Ösztöndíj
- Támogató/finanszírozó szervezet: Magyar Tudományos Akadémia
- Projekt száma/azonosítója: BO/00896/23
A kutatás célja a jelentős környezeti és kulturális hatásokkal bíró, újonnan megjelenő fajokra irányuló helyi ismeretek, percepciók és egyes fajok esetén az ismeretek okainak feltárása kisléptékű mezőgazdasági művelésből élő közösségek körében a Kárpát-medencében. A tervezett kutatások kiterjednek a helyi közösségek által felismert inváziós és idegenhonos fajok kapcsán érzékelt hatások, a megjelenésükre adott reakciók és a helyiek általi monitorozás jellegzetességeinek feltárására a természetvédelmi kezelések és a hatékonyabb gazdálkodás érdekében.
Az adatgyűjtés interjúk formájában, strukturált, félig-strukturált és szabad felsorolású részeket tartalmazó interjúk alkalmazásával történik elsősorban kisméretű gazdaságokban dolgozó helyi lakosok körében. A vizsgálandó tájak inváziós állatfajok által a helyiek által is érzékelhetően érintett területek: Magyarországon Szigetköz és Őrség, Romániában Szatmár. A három tájban 30-30 (összesen 90) részletes interjú készítésével kerülnek feltárásra a helyi ismeretek és percepciók.
A tudományos eredmények az ösztöndíj tervezett kétéves időtartama során várhatóan két angol (Q1-es) és három magyar nyelvű publikációban, két külföldi és két magyar konferenciaelőadásban jelennek meg, hozzájárulva a hagyományos ökológiai tudás legújabb elemeinek és a természetvédelmi biológia beavatkozásaihoz szükséges információk megismeréséhez.
A tudásrendszerek hatékonyabb összekapcsolásával, az inkluzív természetvédelmi megközelítés elősegítésével a kutatás eredményei hozzájárulnak az idegenhonos fajokkal szembeni hatékonyabb fellépéshez, az őshonos fajok, élőhelyek, hagyományos tájhasználat védelméhez.
A tájjal szoros kapcsolatban élő emberek ökológiai ismereteire vonatkozó kutatásokra világszerte növekvő figyelmet fordítanak (lásd pl. IPBES). Nincs ez másként Magyarországon sem, hiszen az ezen a területen végzett kutatások hazánkban is egyre jelentősebbé váltak az elmúlt 20 évben. Az inváziós fajok kapcsán fellelhető jelentős helyi tudásra a hagyományos tudás helyének ismeretére irányuló tudományos kutatások is felhívták a figyelmet, de inváziósan terjedő fajok helyi percepcióinak vizsgálatára széleskörű kutatás még nem született a Kárpát-medencében.
A két angol nyelvű cikk magas tudományos besorolású Q1-es lapban történő publikálása, valamint a két nemzetközi konferencia a kutatás eredményeinek nemzetközi tudományos közönséghez való eljutását hivatott szolgálni.