A HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet Etnológiai Osztályának munkatársai, Sárközi Ildikó Gyöngyvér és Somfai Kara Dávid az Aspects of Mongolian Buddhism: Textual Tradition of Mongolian Buddhism, Written and Oral Traditions című konferencián tartottak előadást.
A nemzetközi konferencia összehívásának apropóját Kara György (1935–2022) orientalista, filológus, egyetemi tanár, a mongolisztika neves magyar képviselője születésének 90. évfordulója, illetve a magyar-mongol diplomáciai kapcsolatok fennállásának 75. évfordulója adta.
A 2025. április 8–9. között zajló konferencia az Eötvös Loránd Tudományegyetem Mongol és Belső-Ázsiai Tanszéke, a Károli Gáspár Református Egyetem Kelet-Ázsia Intézete, a Tan Kapuja Buddhista Főiskola, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézete, valamint az MTA Könyvtár és Információs Központ Keleti Gyűjteménye közös szervezésében folyt két helyszínen: az Eötvös Loránd Tudományegyetemen, továbbá a Károlyi–Csekonics-palotában. Az előadások angol, orosz és mongol nyelven voltak hallhatók.
Somfai Kara Dávid előadás közben. Fotó: Sárközi Ildikó Gyöngyvér
Somfai Kara Dávid az In the Footsteps of Baráthosi and Ligeti – Tungusic Studies in Manchuria című előadásában a tunguz nyelvű népek körében végzett terepmunkái előzetes eredményeit ismertette. Somfai Kara Dávid e terepmunkái során két jelentős magyar kutató nyomdokain járta be 2007 és 2019 között az evenkik és a nanajok lakta vidékeket. Egyikük Baráthosi Balog Benedek (1870–1945) néprajzkutató és közíró volt, aki 1908 és 1914 között többször gyűjtött az észak-mandzsúriai tunguz népek között. Másikuk Ligeti Lajos (1902–1987) orientalista, nyelvész, filológus, mongolista, turkológus kutató és egyetemi tanár volt, aki amellett, hogy szintén járt Északkelet-Kínában, ahol a helyi daur közösséget kutatta, számos neves kutató tanára volt: Diószegi Vilmos (1923–1972) és Uray-Kőhalmi Katalin (1926–2012) mellett Kara Györgynek is tanított tunguz filológiát.
A Károlyi-Csekonics-palota. Fotó: Sárközi Ildikó Gyöngyvér, 2025
Sárközi Ildikó Gyöngyvér The Heritage of the Last Sibe Lama című előadásában az északnyugat-kínai Chabucha’er Sibe Autonóm Járás egyik falvában élő sibe láma életét idézte meg. A Danseng lámaként ismert, de Zhao Chongxi néven, 1934-ben született láma az utolsó a sibe etnikum körében, aki vezető vallási pozíciót tölt be közösségében. Az előadó még 2010- ben, első kínai terepmunkája során találkozott először Danseng lámával, akivel ezt követően éveken keresztül, egészen 2019-ig, az északnyugat-kínai konfliktus kibontakozásáig tartotta a kapcsolatot. Előadásában a lámával folytatott beszélgetéseken keresztül igyekezett bemutatni a láma örökségét, kérdéseket téve fel a tibeti-mongol buddhizmus jövőjére vonatkoztatva.
A konferencia részletes programja elérhető itt:
https://innerasia.hu/event/mongolian-buddhism-conference-2025/