A HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet munkatársa, Nagy Zsolt a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága, a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetsége, valamint a Magyar Néprajzi Társaság felkérésére tartott módszertani előadásokat a tájházak vezetőinek, szakmunkásainak és az önkéntes néprajzi gyűjtőknek.

2025. március 21-én a Magyarországi Tájházak Központi Igazgatósága és a Tájházszövetség sorozatának, a Tájházi Műhelynek újabb rendezvényére került sor Szentendrén Tájházak és szabadtéri múzeumok a természeti örökség megőrzéséért címmel. A tájházak vezetőinek, szakmunkásainak szóló egynapos rendezvényt Bereczki Ibolya, a Tájházak és Szabadtéri Múzeumok Szövetségének elnöke nyitotta meg, majd munkatársunk, Nagy Zsolt, az MTA Lendület Etnoökológiai Kutatócsoport tagjaként Tájházkertek a tudományos kutatásban címmel tartott előadást. Ebben elsősorban a múzeumi, skanzenbeli kertrekonstrukciók kialakításának főbb szempontjait, kihívásait és a felmerülő problémákat konkrét példákon keresztül, az elmúlt években dokumentált jelenségek és a működtetőkkel, igazgatókkal folytatott beszélgetések alapján összegezte.

2025. április 11-én a Néprajzi Múzeum adott otthont a Magyar Néprajzi Társaság Néprajzi Gyűjtők Szakosztálya által meghirdetett XII. Tradíció Pályázat eredményhirdetésének és a hozzá kapcsolódó szakmai napnak. Az eseményen megjelenteket először Granasztói Péter, a Néprajzi Múzeum gyűjteményi főigazgató-helyettese köszöntötte, majd Paál Zsuzsanna, a Szakosztály elnöke nyitotta meg a továbbképzést. A szakmai előadások sorát munkatársunk, Nagy Zsolt zárta, aki Az etnobotanikai gyűjtések lehetőségei és korlátai (módszerek, útmutatók, eddigi eredmények) címmel beszélt az etnobotanikai gyűjtések és gyűjtőmozgalmak történetéről, jelentőségéről, bizonyítva, hogy az 1970-es évektől az önkéntesek számára kidolgozott módszertanok, útmutatók és kérdőívek ma is jól alkalmazhatók, és kellő irányítás mellett értékes, új adatokat hozhatnak felszínre a népi növényismeret és növényhasználat kapcsán.

Nagy Zsolt előadása a Magyar Néprajzi Társaság rendezvényén. Fotó: Incze László (Néprajzi Múzeum, 2025. április 11.)

A rendezvény a XII. Tradíció pályázatra beérkezett mintegy 50 dolgozat kiértékelésével zárult. A benyújtott pályamunkák szakmai bírálatában Intézetünk munkatársai ugyancsak szerepet vállaltak: Ament-Kovács Bence, Bednárik János, Gulyás Judit, Iancu Laura, Ispán Ágota Lídia, Landgraf Ildikó, Nickel Vira Réka, Tamás Ildikó és Vargha Katalin készítettek szakmai véleményezéseket a dolgozatokról, melyek a bírálatokkal és jelentkezési lapokkal együtt a Néprajzi Múzeum Etnológiai Archívumának Kéziratgyűjteményébe kerülnek. A rendezvényen felszólalt Landgraf Ildikó, a HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet Folklór Osztályának vezetője, aki az amerikai magyar kivándorlástörténetek dokumentálását mint lehetséges új témát ajánlotta a jelenlévő önkéntes gyűjtők figyelmébe, és felhívta a figyelmet az ide kapcsolódó egodokumentumok, fényképek, tárgyak gyűjtésének fontosságára. Hivatkozott a nemrégiben Balogh Balázs, a HUN-REN BTK főigazgatójának bevezető tanulmányával napvilágot látott, Fenyvesi Anna és Bakos Réka szerkesztette Óhazából az Újvilágba című kiadványra (Szeged, 2024), amelynek a második kötetét 2025 őszén tervezik megjelentetni.

                                                                                                                                            Nagy Zsolt