A HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet Etnológiai Osztályának munkatársai Baráthosi Balogh Benedek (1870–1945) nyomában járva folytattak kutatómunkát Északkelet-Kínában.

Baráthosi Balogh Benedek néprajzkutató, mandzsu-tunguz kutató gyűjtőútjai során Európa és Ázsia jelentős részét bejárta. 1908–1909-ben, valamint 1911-ben és 1914-ben az Amur alsó folyásánál élő nanajok körében gyűjtött nyelvészeti és néprajzi anyagot. Intézetünk kutatói 2025 tavaszán az egykor általa bejárt, a Szungari és a Nonni folyók mentén fekvő vidékeket keresték fel, hogy képet nyerjenek a ma ott élő etnikai kisebbségek társadalmi jelenéről.

Bao Xiulan, Somfai Kara Dávid és Szilágyi Zsolt a Hezhe falu felé vezető úton. Fotó: Sárközi Ildikó Gyöngyvér, 2025

Sárközi Ildikó Gyöngyvér, Somfai Kara Dávid és Szilágyi Zsolt a Magyar Tudományos Akadémia és a Kínai Társadalomtudományi Akadémia által megkötött, a kutatói mobilitást támogató bilaterális program keretében 2025. március 22-én érkeztek meg Kína fővárosába, Pekingbe. Onnan, a mandzsúriai útjuk előkészítése után március 23-án, repülővel utaztak az északkelet-kínai Heilongjiang tartomány Jiamusi (Giamuszi) városába, a Kínai Társadalomtudományi Akadémia Etnikus Irodalmak Intézetének munkatársával, Bao Xiulannal együtt.

Házak a Hezhe faluban. Fotó: Somfai Kara Dávid, 2025

A kutatócsoport megérkezése napján felkereste a város vonzáskörzetéhez tartozó Aoqi járás Aoqi faluját, ahol a helyi kormányzattól útmutatást kaptak arra vonatkozóan, hogy kutatómunkájuk során mely falvakat érdemes felkeresniük. Így jutottak el a nanajokról elnevezett Hezhe faluba, amelynek lakosságszáma alig valamivel több mint 300 főre tehető. A faluban tett látogatásuk során interjút készítettek a falu vezetőjével, és megtekintették a helyi kulturális központot, ahol a hagyományos népművészeti stílus jegyében készülnek az eladásra szánt portékák. A kutatócsoport tagjai a faluból visszatérve Jiamusi városban találkozhattak egy nanaj népművésszel, You Zhongmei asszonnyal is, akitől nanaj népdalokat vettek fel.

Matrjoska baba hagyományos, halbőrből készült népviseletben, hasán a szerencsehozó „fu” kínai írásjeggyel. Fotó: Sárközi Ildikó Gyöngyvér, 2025

A kutatók innen március 24-én Harbin város érintésével Qiqiharba utaztak. A következő napon előbb a város vonzáskörzetéhez tartozó Fuyu járás kirgizek, mandzsuk és daurok lakta Youyi falukörzetének Wujiazi falvát keresték fel, ahol a helyi múzeum anyagának dokumentálása mellett interjúkat rögzítettek a kirgiz lakosokkal is, akik etnikailag a hakaszokhoz állnak a legközelebb. E beszélgetéseknek köszönhetően alkothattak képet arról, hogy a „kulturális forradalmat” (1966–1976) követő kulturális rehabilitáció során a faluban élő emberek kiknek a segítségével és milyen utakon igyekeztek újradefiniálni identitásukat. Ezt a képet egészítette ki az ugyancsak a Youyi falukörzetben található Qijiazi faluban tett látogatás is, ahol a magyar kutatók megtekinthették a közép-ázsiai kirgiz epikus hősnek, Manasznak szentelt parkot.

You Zhongmei hagyományos népviseletben. Fotó: Sárközi Ildikó Gyöngyvér, 2025

A kutatócsoport március 26-án, Qiqiharban a tartományi múzeum anyagának dokumentálása után hagyta el Mandzsúriát és tért vissza Pekingbe. Kutatóútjukat március 27-én a Kínai Társadalomtudományi Akadémia Etnikus Irodalmak Intézetének munkatársaival végzett konzultáció és tárgyalás zárta le. A kínai kutatóintézet újonnan kinevezett intézetvezetőjével, An Deming úrral folytatott megbeszélések fő témája a közös együttműködésen alapuló bilaterális program következő szakaszának megtervezése, a két intézet közös folyóiratával kapcsolatos munkálatok lépéseinek egyeztetése volt.

 Kiállítás Wujiazi falu múzeumában. Fotó: Sárközi Ildikó Gyöngyvér, 2025

                                                                       

                                                                                                          Sárközi Ildikó Gyöngyvér, Somfai Kara Dávid