A Magyarország Videós Arcképcsarnoka filmgyűjtemény interjút készített Borsos Balázs etnográfussal, akadémikussal, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont Néprajztudományi Intézet igazgatóhelyettesével, kutatóprofesszorával életútjáról és szakmai pályafutásáról.
Borsos Balázs a videós interjúban felidézte pályája meghatározó állomásait, és mesélt arról, hogyan kapcsolódnak össze kutatási területei, az ökológiai antropológia, az etnokartográfia és az afrikanisztika.
Gyermekkorának családi háttere az építőmérnöki pálya felé is terelhette volna, ám végül a tudományos élet vonzotta. Elmondása szerint eredetileg geológiát tanult, mert szerette a természettudományok széles spektrumát, de idővel a bölcsészettudományok is egyre nagyobb hatással voltak rá. A néprajztudományban pedig felfedezte azt a fajta komplexitást a társadalomtudományok területén, amit a természettudományok területén a geológiában. Beszélt arról is, hogy a filmkészítés iránti érdeklődése egyetemi évei alatt alakult ki, amikor csatlakozott az ELTE Vizuális Műhelyéhez, és később a Színház- és Filmművészeti Egyetemen a rövidfilmrendezői szakot is elvégezte. Dokumentumfilmes szemlélete jelentősen hatott kutatásaira is.
Felidézte pályája fontos fordulópontját, amikor az egyetem elvégzése után a Néprajztudományi Intézetben kezdett dolgozni. Doktori kutatásában a hagyományos gazdálkodás és a természeti környezethez való alkalmazkodás kérdését vizsgálta. Egyik legfontosabb szakmai eredményének azt tartja, hogy a kezdeti viták után sikerült elfogadtatnia természettudományos módszerek alkalmazását is a néprajzi kutatásban. Legjelentősebb tudományos munkái közé sorolja a Magyar Néprajzi Atlasz számítógépes-matematikai elemzését, amely alapján akadémiai doktori disszertációja is született. Kutatásaiért elnyerte a nagydoktori címet és az Akadémiai Díjat, valamint 2019-ben a Magyar Tudományos Akadémia levelező tagjává választották. Az interjúban szó esett személyes érdeklődési köreiről és családi értékrendjéről is.
A felvétel elérhető a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont YouTube-csatornáján:
A Magyarország Videós Arcképcsarnoka filmgyűjtemény küldetése 2010 óta a magyar életpályák filmes megörökítése. Mára több mint 15 ezer archivált film elérhető online adatbázisukban, amelyek közül számos felvétel megtekinthető YouTube-csatornájukon is.