Felvidéki népmondák I. Szlovákiai magyar néprajzi kistájak népi elbeszélései címmel jelent meg Magyar Zoltán, a HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézete tudományos főmunkatársának és Varga Norbert szlovákiai folklórkutatónak, a Hagyományok Háza munkatársának közös kötete a dunaszerdahelyi Vámbéry Polgári Társulás kiadásában.

A Felvidéki népmondák első kötete Magyar Zoltán és Varga Norbert két évtizedes közös folklórgyűjtői munkásságából ad reprezentatív válogatást. Ez a 291 oldal terjedelmű kiadvány az első darabja annak a kétkötetes népköltészeti gyűjteménynek, amely a szlovákiai magyar nyelvterület a Felföld néprajzi nagyrégióba tartozó részeit járja végig, mutatja be a nyelvhatár mentén, a szlovák–magyar lakosság kontaktzónájában. A 2025-re tervezett második kötet a Kassa-környéki magyarlakta néprajzi tájegységek hasonló hagyományait összegzi majd, korábbi archív anyagokat is felhasználva, javarészt szintén recens gyűjtések alapján.

Gyűjtés közben Bábindalon (Babindol, Zoborvidék, v. Nyitra vármegye, ma Szlovákia). Fotó: Varga Norbert, 2007

A Felvidéki népmondák első kötetének szöveggyűjteménye négy nagy fejezetre tagolva mutatja be Nyitrától Ipolyság vidékéig az ott élő magyaroktól a 21. század első évtizedében még regisztrálható mondavilágot. A Nyitrától délre fekvő, a Zoborvidék vonzáskörzetének tekinthető falucsoportot, az Alsó-Garam menti ún. kurtaszoknyás hat falu vonatkozó folklórját, a Léva környéki magyar települések, végül pedig az Ipolyság környéki (valaha Hont megyébe tartozó) falvak mondahagyományát. A folklórgyűjteményben közreadott 980 monda e népköltészeti műfaj teljes spektrumát felöleli: főbb témacsoportok szerint szerepelnek benne a történeti mondák, a különféle kultúrtörténeti és földrajzi vonatkozással bíró helyi mondák, az eredetmagyarázó történetek, végül pedig a népi hiedelemvilágot narratív formában bemutató hiedelemmondák, valamint függelékként a különféle falucsúfoló hagyományok.

Gyűjtés közben Sirakon (Širákov, Középső-Ipoly mente, v. Hont vármegye, ma Szlovákia). Fotó: Magyar Zoltán, 2010

A kötet meghatározó részét képező gazdag folklórgyűjteményt részletes, a vonatkozó tájakat és azok narratív hagyományvilágát bemutató tanulmány vezeti be. A tudományos elemzés kiegészül a kötet néprajzi használhatóságát növelő különféle mutatókkal, tájszójegyzékkel, a közölt szövegek tipológiai meghatározásával és részletes szakirodalommal. A könyvet a bemutatott tájakat, településeket és mondamesélőket illusztráló képmelléklet teszi teljessé.

                                                                                                                                                                                        Magyar Zoltán