2024. december 17-én, a HUN-REN Bölcsészettudományi Kutatóközpont összintézeti fórumán vette át a 2024. évi Anonymus-díjat Muntagné Tabajdi Zsuzsanna néprajzkutató, a HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet Történeti Néprajzi Osztályának tudományos segédmunkatársa.
A képen: Muntágné Tabajdi Zsuzsanna és Fülemile Ágnes.
Vargha Katalin, a Néprajztudományi Intézet tudományos titkára méltatta Muntagné Tabajdi Zsuzsannát, aki 18. századi Nógrád megyei történeti néprajzi kutatásaiért kapta az elismerést, amelyet Balogh Balázs főigazgató és Fodor Pál címzetes főigazgató adtak át.
Muntagné Tabajdi Zsuzsanna laudációja
Muntagné Tabajdi Zsuzsanna 1984-ben született Budapesten. 2008-ban szerzett diplomát az ELTE BTK történelem, 2010-ben néprajz szakán. Az ELTE BTK Irodalomtudományi Doktori Iskola Magyar és Összehasonlító Folklorisztika Doktori Programján 2024-ben szerzett PhD fokozatot 100 százalékos, Summa cum laude eredménnyel, A felekezeti együttélés alakzatai a 18. századi nógrádi lokális közösségekben című disszertációjával.
Főbb kutatási területei a történeti néprajz, történeti folklorisztika, a konfesszionalizáció, a magyarországi evangélikusság története és vallási néprajza a 17–19. században, a vallásgyakorlás, a felekezetek együttélése és konfliktusai a 18. századi Magyarországon, különösen a Váci egyházmegye és a történeti Nógrád vármegye területén. Történeti néprajzi adatgyűjtését elsősorban Nógrád vármegye gyülekezeti, egyházi és állami gyűjtőlevéltáraiban végzi Magyarországon és Szlovákiában, a magyar mellett latin, szlovák és német nyelvű források felhasználásával.
Már egyetemi évei alatt bekapcsolódott Szijártó M. István 18. századi társadalomtörténettel foglalkozó kutatócsoportjába, doktoranduszként pedig az 1720. évi országos összeírás adatainak digitalizálásában is részt vállalt. 2013 óta az MTA fiatal kutatói ösztöndíjasaként, majd tudományos segédmunkatársaként végez értékes munkát az MTA (2019-től ELKH, 2023-tól HUN-REN) BTK Néprajztudományi Intézetének Történeti Néprajzi Osztályán. 2018 és 2023 között ugyancsak tudományos segédmunkatársként működött a Bárth Dániel vezette Alsópapság a 18–20. századi lokális közösségekben Magyarországon és Erdélyben című MTA–ELTE Lendület Történeti Folklorisztikai Kutatócsoportban. Az ELTE Folklore Tanszék munkáját oktatóként is segítette a mesterszakosok számára meghirdetett Történeti folklorisztika szemináriummal.
Előadásaival hazai és nemzetközi konferenciák résztvevője, írásait magyar és német nyelven szakfolyóiratokban és tanulmánykötetekben adta közre. Doktori disszertációját a Néprajztudományi Intézet a saját könyvsorozatában, a Néprajztudományi Könyvtárban tervezi publikálni. PhD dolgozatában célja a 18. századi Nógrád vármegyei falvak vallási életének, a különböző felekezetek egymás mellett élésének, az együttélés különböző alakzatainak, kontextusainak alulnézeti megragadása volt. Munkája során nagy hangsúlyt fektetett a mezo-szintű, multietnikus megközelítésű szintézis elkészítésére az evangélikus és a római katolikus alsópapság és egyházközeli asszisztencia 18. századi nógrádi viszonyait illetően. A lokális vallásgyakorlatot középpontba állító, a katolikus és az evangélikus törekvéseket egyaránt figyelembe vevő dolgozatában hangsúlyosan jelennek meg a résztvevők, a vallási életet vezető aktorok szempontjai. Különös figyelmet fordított a „vértelen ellenreformációról” és a „katolikus megújulásról” alkotott általánosító megállapítások árnyalására, a mikro-szintű esettanulmányokból kirajzolódó kép ütköztetésére a makro perspektívából megfogalmazott tendenciákkal.
Végezetül és nem utolsósorban itt szükséges megemlíteni, hogy Tabajdi Zsuzsanna négy gyermek édesanyja, legkisebb gyermekének ez év szeptemberében adott életet. Példája is bizonyítja, hogy az édesanyai szerep nem akadálya – inkább csak késleltetője – a kimagasló szintű kutatómunkának, ha az tehetséggel, elkötelezettséggel, nagy munkabírással és a tudomány iránti alázattal párosul.
Mindezek alapján Muntagné Tabajdi Zsuzsannát a BTK vezetése Anonymus-díjban részesíti.
Fülemile Ágnes osztályvezető,
BTK NTI Történeti Néprajzi Osztály
Szívből gratulálunk az elismeréshez!