Szent Miklós országa: Freml Erzsébet történetei – Nagybörzsönyi mesék, mondák és egyéb népi elbeszélések címmel jelent meg Magyar Zoltán, a HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet tudományos főmunkatársának új kötete az Európai Folklór Intézet és Nagybörzsöny Község Önkormányzata közös kiadásában.

A Documentatio Folkloristica című sorozat harmadik köteteként megjelent, 148 oldalas kiadvány a magyar folklorisztikában nagy múltra visszatekintő egyéniségkutató iskola legújabb darabja. A kötet összeállítója az Alsó-Ipoly mente mondavilágának feltérképezése közben a 2010-es évek második felében ismerkedett meg azzal az idős nagybörzsönyi asszonnyal, aki a tájegység legnagyobb tudású elbeszélőjének bizonyult, és akitől a folklórgyűjtő az elkövetkező években közel másfélszáz prózaepikai alkotást és számos egyéb helyi folklórhagyományt jegyzett fel.

Glázer Lászlóné Freml Erzsébet, aki népi mesemondóként 2024 augusztusában részesült – többek között a Néprajztudományi Intézet jelölésére – a Népművészet Mestere kitüntetésben, egy ma már sok tekintetben párját ritkító folklórhagyomány ismerője. A róla szóló népköltészeti egyéniségmonográfia azonban nem csupán az ő történetmondói alakját és epikus repertoárját örökíti meg, hanem emléket állít mindazoknak is, akik kulturális örökségként megőrizték és továbbadták Nagybörzsöny, e rangos múltjára máig büszke, német eredetű bányászközség szájhagyományozott szellemi hagyatékát generációról generációra, máig hatóan. A gyűjteményben olvasható mesék, mondák, tréfás népi elbeszélések és igaztörténetek regionális tekintetben az utóbbi évek egyik legnagyobb szabású és esztétikai szempontból is figyelemre méltó népköltészeti korpuszát alkotják.

 

 Freml Erzsébet és Magyar Zoltán a Népművészet Mestere-díj átadása előtt. Fotó: Glázer Erzsébet

A kötet műfaji és tematikus rendben közli az utóbbi hat év során Freml Erzsébettől feljegyzett elbeszéléseket. A 135 folklórszöveg túlnyomó része monda és mese, de megtalálhatók a korpuszban anekdoták, viccek, falucsúfolók és igaztörténetek is. A folklórgyűjteményt egészíti ki a mesemondó önéletírása, valamint két versének szövegközlése. A könyvet részletes néprajzi tanulmány vezeti be, amelyben a szerző kitér Nagybörzsöny, e Börzsöny-vidéki német nyelvsziget múltjára és néprajzi jellegzetességeire, áttekinti Freml Erzsébet életét és hagyományőrző tevékenységét, valamint népköltészeti szempontból elemzi szövegfolklór repertoárját, elhelyezve azt a magyar prózaepika egészén belül is. A közreadott korpuszt a folklórszövegek tipológiája és tájszójegyzék egészíti ki, valamint a recens és archív képanyagot egyaránt tartalmazó képmelléklet, amely a mesemondó életének legfőbb mozzanatait és  szülőfalujának egyes helyszíneit mutatja be, továbbá a könyv megszületéséhez és az állami kitüntetéshez vezető út egy-egy stációját is megörökíti.

                                                          

                                                                                                                                                                        Magyar Zoltán