2024. november 15-én a szobi Érdy János Könyvtár és Információs Központban mutatták be Magyar Zoltán, a HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet főmunkatársának új kötetét.
A Népmondák az Alsó-Ipoly mentén című kötet az Alsó-Ipoly mente magyarországi oldalán fekvő tizenhárom településen 2017–2019 között végzett folklórgyűjtés „termését” tartalmazza. A 290 oldalas kiadvány a Börzsönyvidék című sorozat hetedik köteteként a Börzsöny Múzeum Baráti Körének kiadásában jelent meg.
Fésű József György, a Börzsöny Múzeum Baráti Körének elnöke bemutatja a kötetet. Fotó: Kunya Sándorné
Az Alsó-Ipoly mente egyike a magyar nyelvterület gazdag népi kultúrával bíró tájegységeinek. E hajdan Hont vármegyéhez tartozó kisrégió néprajzi örökségének már számos területét feltárták a 20. század második felében, azonban az itt élő emberek mondahagyománya a nagyközönség számára máig javarészt ismeretlen.
A könyvben olvasható 753 történet felöleli a monda műfajának teljes spektrumát, tematikai tekintetben mindazt, amelyről az Ipoly völgyének alsó szakaszán, a jelenleg Magyarországhoz tartozó Pest megyei településeken az utóbbi száz évben meséltek az ott élő emberek. A gyűjteményben a történeti vonatkozású mondákon kívül nagy számmal olvashatók eredetmondák, kincsmondák, falucsúfolók, vallásos témájú népi elbeszélések, valamint olyan „babonás történetek” százai, melyek a korábbi generációk által még hitt mitikus képzeteket örökítik meg. A könyvet a szerző néprajzi tanulmánya vezeti be, a képmellékletben pedig a tájegység egyes mondai szempontból fontos helyszínei, továbbá a közölt történetek mesélőinek portréi is helyet kaptak.
Magyar Zoltán
A könyv szerzője beszél a kötet létrejöttéről. Fotó: Kunya Sándorné