A HUN-REN BTK Néprajztudományi Intézet munkatársa Hit és hatalom a szóbeli művészetben címmel tartott előadást a 2024. október 17–19. között megrendezett nemzetközi konferencián.

A SIEF Ethnology of Religion Working Group, valamint a Magyar Művészeti Akadémia Művészetelméleti és Módszertani Kutatóintézet közös rendezésében megvalósult, Religious Art and Power című nemzetközi konferenciára Európából és Indiából is érkeztek előadók Budapestre.

 il 2

A képen: Iancu Laura előadás közben. Fotó: Nemes Márk

 

A rendezvényen a Néprajztudományi Intézet munkatársa, Iancu Laura Hit és hatalom a szóbeli művészetben című előadásában a népi vallásosságban megnyilvánuló hit sajátosságairól értekezett. A témára irányuló vizsgálatok alapján arra mutatott rá, hogy a vallásosság révén öröklődő hit-minták (és istenkép), valamint a személyes istenhit révén kialakuló hitforma (és istenkép) nem egy és ugyanaz a jelenség. A kollektív hit és istenkép társadalmi, a személyes hit és istenkép ontológiai dimenziója az egyéni hitéletnek. Az immateriális realitásokról (lét, hit, félelem, szeretet stb.) való beszédhez a tájnyelv, a nyelvjárás sajátos nyelvi, költészeti eszközöket vesz igénybe.

A hétköznapi kommunikációtól elütő nyelvi megfogalmazások („Szegény embernek nagy keresztje volt a születése” / „Olyan kend, mint egy fakereszt, el van kend rejtőzve” / „Mindenkinek van keresztje. De az enyém bokros is, csokros is volt maga mellett” / „Úgy megvertél Isten, hogy még a botot is rajtam felejtetted”/ „Jaj, rám szakadt az ég egy darab Istennel!”/ „Jaj, de nekem elől tűz, hátul víz! Melyikbe fúljak belé?”/ „Én a búval jóllaktam, mint Isten a rossz lélekkel”) arra világítanak rá, hogy a hit – bár a népi vallásosságban az emberi (bölcseleti) megismerés egyik eszközének is számít – nem a természetfeletti (az Isten) megismerését szolgálja, hanem a természetfelettivel való (hitbéli) kapcsolat megélését teszi lehetővé. A szervezett, hivatalos, egyházias vallásosság a vallástörténet, a személyes istenhit a hittörténet kérdéseit vetik fel.

A konferencia programja és az előadások rövid kivonata itt érhető el.