Néhány hete jelent meg a Routledge Handbooks sorozat legújabb kötete, Routledge Handbook of Highland Asia címmel. A kötetet jegyző népes nemzetközi szerzőgárda tagja Vargyas Gábor is, a BTK Néprajztudományi Intézet professor emeritusa, az On Both Sides of the Annamese Cordillera: The Bru of Vietnam and Laos című fejezet szerzője.
Routledge Handbook of Highland Asia. Edited by Jelle J. P. Wouters and Michael Heneise. London and New York: Routledge, 2022. https://doi.org/10.4324/9780429345746
Ez a nélkülözhetetlen kézikönyv az elmúlt fél évszázad magas-ázsiai etnográfiai és antropológiai kutatásainak első kritikai összefoglalása. A kötet által képviselt megközelítés új teret nyit a kutatásban, és Magas-Ázsiát olyan régióként tárja elénk, amely túlmutat a gyarmati és hidegháborús területi felosztások eredményeként ránk öröklődött földrajzi-kulturális beosztásokon, illetve újrarajzolja azokat: az indiai szubkontinens/Dél-Ázsia, Délkelet-Ázsia, Kína/Kelet-Ázsia és Közép-Ázsia hegyvidéki részeit foglalja magában – így nyit széles, új vizsgálati területet a kutatás előtt.
A kötet harminckét fejezetet tartalmaz, amelyek bemutatják a térség kutatásának történetét, számbaveszik az ezzel kapcsolatos etnográfiai irányzatokat, és mérlegre teszik a magas-ázsiai térség tárgyalása során felmerült analitikai témákat. Az egyes tanulmányok változatos tájakat és közösségeket mutatnak be, Kirgizisztántól Indiáig, Bhutántól Vietnámig, kiemelt figyelemben részesítve a kereskedelemről és a tiszteletadásról, a szertartásról és az ellenállásról, a zarándoklatokról és a próféciákról, a modernitásról és a marginalizációról szóló helyi narratívákat. A kézikönyvből kitűnik, hogy a Magas-ázsiai Felföld lakói évezredek óta népek, áruk és eszmék mozgása révén távoli régiókat kötöttek össze egymással, és mindenkor a világtörténelmi folyamatok fontos résztvevői és közvetítői voltak.
A kötet szerzői a domináns síkvidéki narratívákkal szemben a hegyvidékiek nézőpontjából vizsgálják témáikat, amelyek fényében Magas-Ázsia olyan világtájként és egyben prizmaként tűnik fel előttünk, melynek tükrében a globális történelem, a társadalomelmélet és az emberi képzelet megtörik, átalakul és létrejön. A napjainkban fokozatosan kibontakozó Ázsia-dominancia korszaka arra késztet bennünket, hogy e dombokból, felföldekből és hegyekből álló világtáj és egész bolygónk kapcsolatának kontextusában újragondoljuk Magas-Ázsiára vonatkozó nézeteinket, elméleti megközelítéseinket, és etnológiai kutatásaink irányát.
A kézikönyv feltárja a regionális sajátosságokat és általánosságokat, a kapcsolatokat és a különbségeket, valamint széles körű áttekintést ad a térség kulcsfontosságú témáiról. Nélkülözhetetlen referenciamű, amely jelentős hiányt pótol a szakirodalomban, és az antropológia, az összehasonlító politika, a fogalomtörténet és a szociológia, a délkelet-, közép- és dél-ázsiai tanulmányok, illetve a magas-ázsiai, valamint általában az ázsiai kutatások iránt érdeklődő kutatók és hallgatók számára egyaránt értékes.
A 30. fejezetben (On Both Sides of the Annamese Cordillera: The Bru of Vietnam and Laos) Vargyas Gábor a közép-vietnámi/közép laoszi hegyvidéken lakó brúkat tárgyalja. Mint azt fejezete címe („Az Annami Kordillérák két oldalán: a laoszi és vietnámi brúk”) is sugallja, az eddigi, országhatárokon belülre korlátozódó, hierarchián alapuló többségi nézőpontot („laoszi/vietnámi hegyi törzs, etnikai kisebbség”) megfordítja, és a brúk szemszögéből mutatja be történelmüket, a mindenkori államhatalmakhoz való viszonyukat, életstratégiáikat és a világméretű globalizációs folyamatba való beilleszkedésüket, „fejlesztésüket/fejlődésüket”.
Rövid földrajzi, nyelvi, demográfiai és történelmi bevezető után felvázolja a brúk kutatástörténetét, a francia gyarmati, az amerikai katonai és a szovjet típusú észak-vietnámi néprajzi és antropológiai kutatásokat, hogy utána hangsúllyal szóljon a vietnámi peresztrojkát követő, és a NGO-k projekt-világát tükröző, a „fejlesztéshez” és a modernizációhoz kapcsolódó alkalmazott kutatásokról. Írása végén a Rousseau-i kérdésre („vajon boldogabbak lettek-e a brúk a civilizáció által”) a brúk vallásos mezőjének átalakulásrajzával adja meg a választ.
A kötet részletes tartalomjegyzéke, egyéb adatai, illetve néhány fejezete itt érhető el.