2022. október 26-án volt Tamás Ildikó „Adj netet!” Nyelvi, képi kifejezésmód és kreativitás a gyermek- és diákfolklórban című kötetének bemutatója a Balassi Kiadó, valamint az MTA Könyvtár és Információs Központ szervezésében. A rendezvényt Soóky Andrea, a kiadó igazgatója nyitotta meg, majd a kerekasztal-beszélgetésre meghívott kutatók, Mikos Éva és Tátrai Szilárd mutatták be a művet különböző diszciplínák szemszögéből.
Mikos Éva, a BTK Néprajztudományi Intézet tudományos főmunkatársa a folklorisztikai kutatások kontextusában beszélt a kötetről. Kiemelte többek között, hogy a könyv elsősorban a kortárs folklorisztika számára fontos, amely egyúttal új is irányt is nyit és új megvilágításba helyezi a foglalkozási csoportokra, életkori közösségekre vagy más, társadalmilag, kulturálisan specifikus rétegekre, csoportokra fókuszáló kutatásokat a korábbi pozíciójukból. Viszonylag keveset tudunk arról a jelenkori folklórkincsről, amelyet a gyerekek, diákok közösségei éltetnek: alkotnak, használnak és hagyományoznak. Ezért is tartja fontosnak a szerző több éves, helyszíni terepmunkáját. Mikos Éva arra is felhívta a figyelmet, hogy bár egy kortárs gyűjtés feldolgozásáról van szó, a szerző kapcsolódik a történeti kutatásokhoz, és reflektál a közköltészeti tematikára, miként a folklór már kanonizált jelenségeire is, a jelenkori anyagot – többek között – ezek kontextusában mutatja be. Mikos Éva szerint a kötet egyik fő érdeme a játék fogalmának kiterjesztése: a hagyományos, népi jelzőkkel ellátott játékértelmezéstől eltávolodva a szerző a diákok nyelvi és vizuális kreatív tevékenységeire irányítja a figyelmet. Egy másik fontos eredmény pedig az, hogy elszakad a hagyományos műfajértelmezéstől, illetve a műfajokra koncentráló gyűjtési hagyománytól, és a lehető legszélesebb fókusszal tekint a kortárs jelenségekre. Mindezt pedig úgy teszi, hogy ahol lehet, próbálja kapcsolni ezeket a létező műfaji keretekhez is.
Fotó: Szakál Anna
Tátrai Szilárd, az ELTE BTK Mai Magyar Nyelvi Tanszékének tanszékvezető egyetemi docense kiemelte, hogy Tamás Ildikó kötete interdiszciplináris vállalkozás. Bár a folklorisztika felől indul, nyelvészeti, fejlődéslélektani, médiatudományi szempontok felől is lehet olvasni az írást. Tátrai Szilárd megközelítésében is a könyv egyik tudományos értéke, hogy a verbális játékra koncentrál: a diskurzus központi tárgya a nyelvi játék, azaz a játék a nyelvvel. A verbálisan is eljátszott aktusok, amelyek megjelennek a halandzsákban vagy a mémekben, fontosak a nyelvi szocializációban, tágabb értelemben pedig annak a megértéséhez visznek közelebb, hogyan működik a nyelvi gondolkodás. A játékban a fikcionális műfajok adnak formát az imagináriusnak, miként a valóságos dolgoknak is. Tátrai Szilárd kiemelte azt is, hogy a jelenségek bemutatásához a szerző gazdagon szemléltet és gazdagon elemez. Illusztrálja, hogy a kommunikációban résztvevő jelentésszerkezeteink sematikusak, tehát az egyes nyelvi konstrukciókhoz konvencionálisan jelentéssémák kapcsolódnak. A mindennapi használatban ezek aktiválódnak, ugyanakkor át is alakulnak, séma-rekonfiguráció történik. Ez pedig egyszerre kapcsolódik a kötetben központi jelentőségű műfajproblémához, és a folklór azon jellegzetességéhez is, hogy a régi és az új keretek és tartalmak hogyan fonódnak össze. A nyelvészeti megközelítés szerint a mindennapi kommunikációban összetett diszkurzív sémákat, műfajszerű kereteket alkotunk. A diákok között is ezen az elven alakulnak új, időnként műfajnak is tekinthető jelenségek, sőt, az alkotók, felhasználók maguk is tipizálnak, amire a kötet bőven szolgáltat példákat.
Mikos Éva és Tátrai Szilárd is kiemelték, hogy számukra a kötet egyik fontos hozadéka, hogy áttételesen a saját gyermekeik életvilágába, játéktevékenységébe, offline és online kommunikációs gyakorlatába is mélyebb betekintést kaptak. A kötet tehát túlmutat a szakmai eredményeken, hasznos olvasmány a pedagógusok, a szülők vagy éppen a diákok számára is.
Fotó: Csáji László Koppány
A bemutató végén Soóky Andrea a kötet kivitelezéséről beszélt. A Balassi Kiadó néprajzi tárgyú köteteinek sorában a legújítóbb szemléletűnek tekinti az ismertetett művet, amit a könyv megjelenítésében is igyekezett érvényesíteni. A könyvbemutatón Jamriskó Tamás, az Első Pesti Egyetemi Rádió főszerkesztője felvételt készített a beszélgetésről, amely hamarosan elérhető lesz a rádió honlapján.
A kötet elérhetősége a kiadó honlapján: https://balassikiado.hu/konyveink/1298-tamas-ildiko-adj-netet-nyelvi-kepi-kifejezesmod-es-kreativitas-a-gyermek-es-diakfolklorban.html