Az adásban többek között Balogh Balázs, intézetünk igazgatója és tudományos főmunkatársa, valamint Fülemile Ágnes, intézetünk tudományos főmunkatársa és a Történeti Néprajzi Osztály vezetője beszélnek kalotaszegi kutatásaikról.
A Penna – az élő bölcsészet magazinja hetedik adását 2022. október 23-án, vasárnap délután 15 óra 15 perces kezdettel vetíti az M5 televíziós csatorna.
Milyen történeteket gyűjtenek a kutatók Kalotaszegen? Hogyan alakult a Kárpát-medence genetikai térképe? Hol találhatók a könyvillusztrátorként jól ismert Hincz Gyula faldíszítményei, azaz muráliái? Milyen értékes dokumentumokat találunk a Zenetörténeti Múzeum új Bartók-kiállításán? Az epizódban többek között ezekre a kérdésekre keressük a választ.
A Bölcsészettudományi Kutatóközpont magazinműsorának hetedik részében Balogh Balázs igazgató, a BTK főigazgatója bemutatja a BTK Néprajztudományi Intézetet, amelynek feladata, hogy alapkutatásokat végezzen a magyarság és a magyarországi nemzetiségek szellemi és tárgyi kultúrája, mentalitás- és társadalomtörténete témakörökben. Balogh Balázzsal ebben az epizódban nemcsak az intézetben, hanem kutatómunkájának egyik terepén, a kiemelkedő népművészeti értékekkel rendelkező Kalotaszegen is találkozunk. Az adásban az emblematikus erdélyi néprajzi táj kutatásáról Fülemile Ágnessel, az intézet tudományos főmunkatársával, osztályvezetőjével együtt beszél.
A cikk teljes terjedelmében ide kattintva olvasható.