Magyar Zoltán és Takács György gondozásában a Kairosz Kiadónál megjelent Bosnyák Sándor válogatott tanulmányainak kötete.

Bosnyák Sándor hosszúra nyúlt életpályájának (1934‒2020) középpontjában mindvégig választott hivatása, a folklórkutatás állt, és annak is elsőrendű tudományos feladataként a porladóban lévő, ám még a magyar nyelvterület túlnyomó részén nagyfokú változatosságban megtalálható tradicionális népi kultúra értékeinek felkutatása és átmentése a „túlsó partra”.

A néprajzosok körében elterjedt közvélekedés Bosnyák Sándort máig is leginkább mint fáradhatatlan és szerencsés kezű gyűjtőt, mint a megjelenésük pillanatától kézikönyvként használatos nagyszabású folklórgyűjtemények közreadóját tartja számon. Jelen kötet ezt a – némiképpen egyoldalú – képet kívánja árnyalni azáltal, hogy egybeszerkesztve a széles olvasóközönség elé tárja a szerző kutatói arcélét is plasztikusan láttató elméleti tanulmányait. Válogatást ad a különféle folyóiratokban és egyéb kiadványokban megjelent írásokból, melyek némelyike ugyan már a megjelenésekor a reveláció erejével hatott és a néprajzkutatók által gyakran forgatott, számtalanszor idézett művé vált, azonban azok, mintegy monográfiaszerűen egymásra rétegződve, nem kapcsolódtak össze.

Bosnyák Sándor életműve emblematikussá vált folklórgyűjteményeinél ugyanis messzemenően sokrétegűbb. Folklórelméleti, reflexív és elemző tanulmányaiból kiviláglik, hogy milyen mélyebb jelentésrétegeket volt képes meglátni az általa vagy mások által megörökített folklóralkotásokban, felismeréseit többnyire komplex, a néprajzi diszciplínán túlmutató értelmezési keretbe ágyazva.

 

 

 Bosnyák Sándor időskori portréja

 

A múló idő felett címen megjelent kötet hét tematikus egységbe osztva összesen 27 tanulmányt tartalmaz a magyar kozmogóniai eredethagyományokról, a magyarság napkultuszáról, a mágikus erejű emberek képzetvilágáról, a halottas szokásokról és hiedelmekről, a népi orvoslásról és népi vallásosságról, végül a népi történelemszemléletről és egyes történeti hagyományokról. Az elméleti írások gyűjteményét a kötet sajtó alá rendező Magyar Zoltán és Takács György tanulmánya kíséri a folklórkutató Bosnyák életpályáról, munkásságáról. A könyvet Bosnyák Sándor műveinek és kéziratos hagyatékának teljességre törekvő bibliográfiája zárja.